Sporządzając testament, niezależnie od pobudek, które nami kierują, należy pamiętać o pewnych wymogach tak, by sporządzony przez nas testament był ważny oraz by mieć pewność, że zostanie on zrealizowany zgodnie nasza wolą.
Po pierwsze celem sporządzenia testamentu jest powołanie do spadku osób, na które po naszej śmierci przejdzie nasz majątek. Przystępując zatem do sporządzenia testamentu, musimy wiedzieć, komu chcemy przekazać wszystko, co będziemy mieć w chwili śmierci. Ustawa nie mówi, w jaki sposób te osoby muszą zostać opisane, ale ważne jest takie ich wskazanie, by nie było wątpliwości, o kogo chodzi. Przekładając to na konkretne zapisy, w większości przypadków wystarcza określenie przyszłego spadkobiercy imieniem i nazwiskiem. Jeśli jednak w danej rodzinie jest tradycja nazywania synem imieniem ojca, itp. to może być to niewystarczające i należy taką osobą opisać dokładniej np. poprzez wskazanie pokrewieństwa. Z drugiej strony w mojej praktyce spotkałam się z testamentem, gdzie określenie „mojego ukochanego pasierba” bez wskazywania imienia i nazwiska było dla sądu wystarczające, bowiem nikt nie miał wątpliwości, kto zgodnie z tak wyrażoną wolą testatora miał dziedziczyć.
Po drugie, możemy wskazać, w jakim zakresie chcemy, by powołane przez nas osoby odziedziczyły pozostawiony przez nas majątek. Jeżeli tego nie określimy, to zgodnie z art. 960 kodeksu cywilnego odziedziczą one ten majątek w częściach równych. Jeżeli zatem chcielibyśmy kogoś wyróżnić, powinniśmy o tym wyraźnie postanowić.
Po trzecie, chcąc sporządzić ważny testament musimy pamiętać o formie, w jakiej go sporządzamy. Oczywiście prawo przewiduje kilka równoważnych form – od formy aktu notarialnego po testament własnoręczny. Każda z nich wymaga spełnienia innych przesłanek. Jednak niewątpliwie tą wymagającą najmniejszego zaangażowania innych osób, nie generującą potrzeby umawiania wizyt, czy ponoszenia kosztów, jest forma testamentu własnoręcznego. Ważne jednak jest byśmy zrozumieli, czym jest zachowanie formy testamentu własnoręcznego.
Wielokrotnie bowiem podpisujemy różnego rodzaju dokumenty, formularze, itp., które prowadzą do zawarcia umowy, bądź potwierdzają fakt jej zawarcia. Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu cywilnego, dla zachowania formy pisemnej dokumentu wystarczające jest złożenie na nim podpisu. Mamy zatem np. formularz czy opracowaną umowę, którą następnie drukujemy, podpisujemy i o ile nie jest wymagana forma inna, mamy zawartą umowę w formie pisemnej.
W przypadku testamentu zachowanie formy pisemnej w sposób opisany powyżej będzie niewystarczające. Nie można zatem sięgnąć do wzoru, wydrukować go, uzupełnić o dane osób, które chcemy wskazać jako spadkobierców i podpisać. By testament własnoręczny był ważny z uwagi na formę musimy go w całości napisać własnoręcznie i podpisać.
Ustawa zwraca też uwagę na potrzebę umieszczenia daty sporządzenia testamentu. Nie jest ona konieczna dla ważności, o ile sama ważność testamentu nie budzi wątpliwości. Jeśli jednak powstaną wątpliwości co do tego, czy w danym momencie osoba sporządzająca testament miała pełną świadomość co do tego, co robi w danej chwili, to data sporządzenia testamentu może być niezwykle istotna. O ile bowiem jesteśmy w trakcie np. leczenia, część leków może wpływać na naszą zdolność do sporządzenia ważnie testamentu (zdolność testowania). Jeżeli będzie w dokumencie wskazana data, to wtedy sąd oceniający jego ważność bez wątpliwości będzie mógł ustalać, na jaką chwilę ma oceniać tę zdolność. Fakt zatem później występujących np. zaburzeń pamięci na samo sporządzenie tego konkretnie dokumentu nie będzie miał wpływu.
Kończąc należy podkreślić, że ważne jest, by treść testamentu wskazywała, że to jest nasze ostateczne, stanowcze postanowienie. Zwykle przed sporządzeniem testamentu ludzie przygotowują sobie jakieś projekty, notatki, czy planują, jak chcieliby, żeby podzielić pozostawiony przez nich majątek. Należy pokreślić, że sam plan lub notatki osoby sporządzającej testament nie wystarczą, musi to stanowcze oświadczenie woli osoby, która je sporządza, żeby mogło odnieść skutek na wypadek jej śmierci.
Oczywiście każdy testament można „skroić” według Twojej potrzeby. Każdy bowiem testament może być dostosowany do indywidualnej sytuacji. Te wskazówki, które tutaj zawarłam, są jednak w praktyce sądowej istotne, by zapewnić realizację woli testatora.

Brak komentarzy. Dodaj Swój!