To już pewne. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS – CoV-2. W art. 22 wprowadza ona odpowiednie zmiany Prawa łowieckiego, które wydłużają kadencje organów PZŁ oraz organów kół łowieckich, w związku z istniejącym stanem epidemii. Kadencja ulega przedłużeniu o czas trwania stanu epidemii.
Co ważne, wybory do tych organów nie mogą odbyć się wcześniej, niż przed upływem 30 dni od dnia zakończenia stanu epidemii, czy też stanu zagrożenia epidemicznego. Na marginesie warto zaznaczyć, że w ustawie mowa jest też o stanie nadzwyczajnym, jako przyczynie przedłużenia kadencji.
Dobrze się stało, gdyż odpada konieczność udzielania pełnomocnictw do prowadzenia bieżącej działalności kół łowieckich, które normalnie działają dalej poprzez dotychczasowe zarządy. Odpada konieczność potwierdzania umów zawieranych przez koła. Zmiana wchodzi w życie z mocą wsteczną, od dnia 13 marca 2020 r.
Zwracam jednak uwagę, że o ile jasne jest, że wybory mogą się odbyć najwcześniej po upływie 30 dni od zakończenia stanu epidemii, o tyle nie do końca wiadomo, jak długo zarządy mogą zwlekać z ich przeprowadzeniem. Z całą pewnością kadencja organów PZŁ i kół łowieckich nie została przedłużona w nieskończoność. Oznacza to, że wybory powinny zostać przeprowadzone niezwłocznie po upływie wskazanego okresu 30 dni. Niezwłocznie, czyli mówiąc inaczej „tak szybko, jak się da to zrobić”, uwzględniając normalny tok czynności. Przyszłość pokaże, jak długo będziemy do tej normalności wracać. Warto pamiętać jednak, że nadmierne zwlekanie z przeprowadzeniem wyborczych walnych zgromadzeń przez zarządy kół będzie stanowiło podstawę do pociągnięcia osób odpowiedzialnych za organizację wyborów do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Pamiętajmy, że nawet jeżeli wybory nie mogą się odbyć wcześniej niż przed upływem 30 dni od zakończenia stanów wskazanych w ustawie, to nie ma prawnych przeszkód do rozpoczęcia ich organizowania przez zarządy kół wcześniej, np. poprzez rozesłanie zawiadomień zgodnie z §40 Statutu PZŁ. Chodzi o to, aby walne zgromadzenie wyborcze nie odbyło się przed upływem 30 dni od formalnego zakończenia stanu epidemii. Celem tego unormowania jest przecież tylko opóźnienie koncentrowania ludzi w jednym miejscu i czasie przez wskazany okres.

Brak komentarzy. Dodaj Swój!